Φόρμα αναζήτησης

ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ: Δύο και… λίγα ήταν!

Σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου της 16ης Μαΐου πήρε η ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης.

Οι κιτρινοπράσινοι νίκησαν 2-0 τον ΑΠΟΕΛ στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στο «ΑΕΚ Αρένα», σε ένα παιχνίδι του οποίου το τελικό σκορ αδικεί τους γηπεδούχους και… κολακεύει τους γαλαζοκίτρινους, έτσι θα πάνε στον επαναληπτικό που θα γίνει την άλλη Τετάρτη (25/4) στο ΓΣΠ έχοντας την ετικέτα του φαβορί.

Tα γκολ των Λαρνακέων, που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 6-0 τελικές προσπάθειες και τον αγώνα με 19-3 (δύο δοκάρια), σημείωσαν οι Χέφελ (15′) και Γιάννου (83′), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο ΑΠΟΕΛ, που έπαιξε με δέκα αλλαγές στη σύνθεσή του, αγωνίστηκε από το 66′ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα στιγμιότυπα από το… σόου της ΑΕΚ στον ΑΠΟΕΛ (video)

ΑΠΟΕΛ-Μπαλταζάρ: Έκαναν λάθος;

Ιδιάκεθ: «Είναι ένα μικρό πλεονέκτημα»

Μπαλταζάρ: «Στο τέλος κάναμε και εμείς δυο φάσεις…»

Ο αγώνας

Με πατημένο το γκάζι μπήκε η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τον ΑΠΟΕΛ στο μισό γήπεδο. Και παρότι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο δεν απείλησε ιδιαίτερα, με τη συμπλήρωσή του κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, που νίκησε τον Βάτερμαν στην επανεμφάνισή του (1-0, 15’).

Τρία λεπτα αργότερα οι Λαρνακείς έχασαν σπουδαία ευκαιρία για δεύτερο γκολ, με το πλασέ του Τρισκόφσκι να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι!

Μετά το εικοσάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, αλλά η επόμενη μεγάλη φάση ήταν και πάλι για τους κιτρινοπράσινους, με το ανάποδο ψαλίδι του Γιάννου στο 28’ να φεύγει λίγο έξω κι ενώ ο Βάτερμαν ήταν εκτός εστίας.

Το σουτ του Λαρένα στο 32’ ήταν άστοχο ενώ στο 37’ η ΑΕΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Καταλά από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Τα σουτ του Χέφελ στο 44’ δεν έφερε αποτέλεσμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 6-0 τελικές για ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ μπήκε φορτσάτα και στην επανάληψη βρίσκοντας δεύτερο δοκάρι, στο 48ο λεπτό, στο δυνατό σουτ του Λαρένα, ενώ η προσπάθεια του Τρισκόφσκι στο επόμενο λεπτό ήταν άστοχη.

Στο 60’ το σουτ του Τρισκόφσκι κόντραρε, στο 61’ η κεφαλιά του Μόισοφ ήταν άστοχη, ενώ ο ΑΠΟΕΛ, δεν έφτανε που αδυνατούσε να προβάλει αντίσταση στους Λαρνακείς, έμεινε με δέκα παίκτες στο 63’, λόγω αποβολής του Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Τρισκόφσκι έχασε απίθανη ευκαιρία στο 66’ να σκοράρει το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ καθώς μετά από απόκρουση του Βάτερμαν σε σουτ του Λαρένα, από κοντά και με κενή την εστία έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 68’ το σουτ του Κάσες βρήκε έτοιμο τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων, στο 70’ ο Τολμές έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά, ενώ στο 75’ ο ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του τελική (!) με άστοχο σουτ του Εμπεσίλιο.

Τελικά, οι κιτρινοπράσινοι βρήκαν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, με πλασέ του Γιάννου έπειτα από άψογη συνεργασία με τον Τολμές.

Στο 88′ το σουτ του Ακοράν πέρασε έξω, στο 91′ ο ΑΠΟΕΛ είχε τη δεύτερη του τελική προσπάθεια και πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, με τον Πάμπλο όμως να σώζει στο τετ-α-τετ με τον Φαρίας, ενώ στο 93′ οι γαλαζοκίτρινοι είχαν νέα μεγάλη φάση για να μειώσουν, αλλά ο Σόουζα πλάσαρε έξω.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μόισοφ, Μουρίγιο, Καταλά, Ακοράν, Αντωνιάδης (56’ Τέτε), Λαρένα, Κάσες, Χέφελ (66’ Τολμές), Τρισκόφσκι (86’ Τομάς), Γιάννου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Ζαχίντ (73’ Σόουζα), Σάλαϊ (66’ Ενσούε), Μακρής, Ντελατόρε, Ντε Καμάργκο (46’ Εμπεσίλιο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καταλά (44’), Μόισοφ (46’) / Ιωάννου (35’), Αλεξάνδρου (44’), Φαρίας (80’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Ιωάννου (66’, 2η κιτ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττου